Necromunda - co to je?
Necromunda z pohledu deskového hráče
Necromunda je desková hra, která existuje již nějakou dobu a získala si velkou popularitu mezi deskovými hráči, především díky malé finanční i časové počáteční investici. Stačí Vám pět figurek, kostky na “Člověče nezlob se” a již jste připraveni na svoji první hru. Kdybyste ale chtěli do Necromundy skočit po hlavě se svými přáteli, existuje hned několik startovních setů, kde máte všechno potřebné k plnohodnotnému hraní. Hive War box nabízí dva gangy Escher a Delaque v chodbách průmyslového komplexu, za to Ash Wates box nabízí gangy Orlock a Nomads v prostředí venkovské pouštní stanice.
Hra se odehrává v univerzu Warhammer 40000, ve které hráči přebírají roli vůdců gangů v dystopickém světě Necromunda.
Z pohledu hráče deskových her nabízí Necromunda mnoho vzrušujících herních prvků, které ji odlišují od jiných stolních her. Jedním z nejatraktivnějších aspektů hry je přizpůsobitelnost gangů. Ty spadají do jednoho z mnoha frakcí - House Escher, House Goliath, House Orlock, House Van Saar, House Cawdor, Genestealer Cults, Chaos Cults a Palanite Enforcers. Každá frakce nejen že přináší unikátní vzhled figurek, ale i list vlastností, které jsou specifické jen pro danou frakci. Když k těmto možnostem přidáme přizpůsobení každého člena jedinečnou zbraní či schopností, dostaneme nepřeberné množství herních kombinací.
Dalším skvělým aspektem Necromundy je terén. Boj se odehrává na herní ploše, kde 3D terén je nedílnou součástí hraní. Svět Necromunda je nebezpečné místo a hráči musí projít různými úrovněmi a strukturami a zároveň se vyhnout nebezpečím, jako jsou toxické odpady, jámy a nepřátelské gangy. To přidává do hry další strategické prvky, protože hráči musí pečlivě plánovat své pohyby a využívat terén k získání výhody nad svými soupeři.
Boj v Necromundě je velmi dynamický jelikož hra používá systém střídavých aktivací, kde hráči střídavě aktivují jednu figurku za druhou. To vytváří napínavý zážitek z hraní, protože hráči musí neustále přizpůsobovat pohyby svých figurek pohybům svých soupeřů. Všechny akce figurek jako je střelba, souboj tváří v tvář či používání schopností, jsou vyhodnocovány na základě hodů kostkou, což do hry přidává i špetku náhody, která někdy dokáže přinést nečekaný zvrat v boji. Ve hře Necromunda se navíc používají ještě zvláštní kostky se speciálními symboly pro zranění, munici a jiné akce. Klasické kostky sice tuto funkci mohou suplovat, ale s originální sadou je celá hra svižnější.
Kromě herních prvků zmíněných výše má Necromunda také silnou narativní složku. Každý gang má vlastní příběh a motivaci vedenou fantazií hráče. To dělá každou hru jedinečným příběhem, který se odehrává na stolní desce. Z figurek se stávají osobnosti.
Pravidla Necromundy jsou přímočará a po první potičce si hráč osvojí základní pravidla a mechaniky. Obvyklá délka hry se pohybuje od 40-90min. Počet hráčů není jinak omezen. Existuje mnoho předpřipravených scénářů, z kterých si vybrat nebo si se soupeři vymyslet svůj vlastní. Fantazii se meze nekladou.
Jakými způsoby se dá Necromuda hrát?
Existují dva hlavní způsoby, jak hrát Necromundu. Tím prvním je hrát se svými spoluhráči jednotlivé na sebe nenavazující bitky (skrimish). V rozvinutější formě hry je pak možné hrát mnoho po sobě jdoucích her, jejichž výsledek ovlivňuje budoucnost, bohatství a slávu (reputaci) hráčova gangu.
Bitka/šarvátka (skrimish game)
V rámci jednoduché bitky si hráč vybuduje gang za předem definovanou cenu kreditů, obvykle 1000. Zvolí si některé další dovednosti pro jednotlivé členy gangu a pak si zvolí libovolný, předem nadefinovaný scénář, který stanoví podmínky vítězství ve hře. Tento typ je skvělý pro vychutnání si taktické hratelnosti jednotlivých gangů a jejich schopností, pravidel, předností a slabin.
Velká část kouzla hry ale spočívá v tom, že se bojovníci mění a postupují v průběhu kampaně. Takto byla hra také primárně koncipována.
Kampaň v Necromundě
Kampaň je série her, ve kterých hráč rozšiřuje svůj gang po každém souboji s ostatními hráči, zabírá území pod svou kontrolu, nakupuje nové bojovníky, nachází zajímavou kořist a snaží se stát šampionem celkového příběhu.
Nejběžnějším typem kampaně je kampaň Dominion, ve které hráči bojují o předem daný počet území (teritorií). Každé území dává gangu určitý bonus, a jak hráč vyhrává hry, roste bohatství a reputace jeho gangu, což určuje, jakou novou výzbroj, bojovníky a další speciální předměty si hráč může zakoupit.
Kromě toho mohou gangy zajmout bojovníky jiných gangů, snažit se osvobodit zajatce, nakupovat nové vybavení na obchodní stanici či navštívit doktora s vážně zraněným bojovníkem. Může se také stát, že si bojovníci z bitvy odnesou trvalé následky ve formě poranění páteře, nebo zranění nohy, ruky či oka.
Kampaně v Necromundě jsou koncipovány na několik týdnů nebo dokonce měsíců, takže jsou nejvhodnější pro hráče, kteří bydlí blízko modelářského či herního klubu, nebo kteří mají v blízkosti přátele, kteří se věnují wargamingu a mají možnost sestavit vlastní stůl s terény. Kampani předsedá arbitr/rozhodčí (arbitrator), který vše sleduje a zajišťuje, aby se každý stal součástí zajímavého příběhu.
Arbitr/rozhodčí (arbitrator)
Arbitr se podobá pánovi jeskyně (GM/game master) ze hry dračí doupě, či jiných herních systému využívající papíru a pera, protože určuje scénu kampaně, sleduje vše, co se děje a vypráví příběh kampaně v zpravodajském či rekapitulačním stylu v průběhu kampaně. Příběh Necromundy je velmi podrobný a je velká šance, že při prvních kampaních hráč jen zlehka pronikne pod povrch. Pokud máte rádi příběhový aspekt stolních her, je jen málo her, které nabízejí stejný „téměř RPG“ pocit jako Necromunda.
Zaujala Vás Necromunda a chtěli by jste si ji vyzkoušet “nanečisto"? Dejte nám vědět! Pokusíme se vás spojit s místní komunitou, aby vás zaučila na první hru.